DOM Z PAPIERUczwartek, 16 lipca 2015

Toskania - tam, gdzie czas się zatrzymał...

Wróciłam z królestwa winorośli, oliwek, cykad i cyprysów oraz kamieni zjadanych przez czas... Trudno  przekazać paletę włoskiego pejzażu, dlatego oddaję głos mistrzom słowa.
"Za każdym razem przystaję, aby wpatrywać się w ten widok. Wokół brak nowych domów, szerokich dróg wytyczonych między pagórkami. Wszystko trwa, jakby zmiany dotyczyły tylko świata, z którego przybywam, przynosząc nowe troski i zmartwienia. Ten widok toskańskiej doliny jest dla mnie wzorem doskonałości i znakiem chwil szczęśliwych. W dni jesienne i zimowe noszę go w pamięci jak talizman i szukam dla niego godnego odpowiednika wśród północnych pejzaży." - M.Zagańczyk

"Najpiękniejsza droga do doliny prowadzi wąską szosą z Montepulciano.[...] Gdzieniegdzie maki i róże tuż przy rzędach winorośli, plamy delikatnych kolorów wśród połaci zieleni, naturalny czujnik wychwytujący dolegliwości winnej łozy. Trudno wyobrazić sobie piękniejszy system alarmowy, choć wysyłane przez niego sygnały nie są dla wszystkich czytelne. Traktuję więc obecność róż jako jeszcze jeden ornament, wpisany w i tak już piękny tutejszy krajobraz." -j.w.
"Wyspy mają dla mnie jakąś tajemniczą siłę, coś, co przyciąga, każe myśleć o sobie, pozwala z dystansu patrzeć na świat. W dzieciństwie wydawały mi się trochę nierealne, należały do królestwa baśni. W atlasach, które chętnie przeglądałem, były najczęściej niewielką plamą pogrążoną w błękicie. Marguerite Yourcenar mawiała, że każda wyspa jest wszechświatem w miniaturze." - j.w.
"W Sienie - najbardziej średniowiecznym mieście włoskim. [...] Siena jest miastem trudnym. Słusznie porównywano ją do tworów przyrody - meduzy lub gwiazdy. Plan ulic nie ma nic wspólnego z "nowoczesną" monotonią i tyranią kąta prostego. Plac ratuszowy (jeśli tak można postponować siedzibę rządu), zwany Il Campo, ma kształt organiczny - przypomina wklęsłą stronę muszli. Jest to na pewno jeden z najpiękniejszych placów na świecie, niepodobny do żadnego innego i dlatego trudny do opisania. Otaczają go półkolem pałace i domy, a czerwień starych cegieł ma kolor zbladłej purpury. Ratusz składa się z trzech doskonale zharmonizowanych brył, przy czym część środkowa jest o piętro wyższa. [...]
W czasach arystokratycznych możne rody szukały koligacji z mistycznymi bohaterami, potem gust ten przejęły demokratyczne miasta, wymyślając sobie znakomitych założycieli. Bujna wyobraźnia kazała sieneńczykom wywodzić się od Seniusza, jednego z synów Remusa, który miał się tu schronić przed gniewem swego stryja, założyciela Rzymu. Tej legendzie zawdzięcza Siena symbol - wilczycę." - Z.Herbert 
"Katedra stoi na najwyżej położonym placu i jest jak wzniesiony w górę biało-czarny herb miasta i jak śpiew, który wzlatuje i spada kaskadą rzeźb, lazurowych łuków i złotych gwiazd. Po lewej stronie piękna wieża - oparta o powietrze włóczni anioła." - j.w.
"W połowie drogi między Perugią a Florencją Arezzo. Miasto przywarte do wzgórza z kamienną czapą cytadeli. Tu urodził się syn florenckiego uchodźcy, Petrarka, który po latach odkrył ojczyznę wygnańców - filozofię, a także Aretino, którego język ranił żyjących i zmarłych i tylko o Bogu nie mówił źle, tłumacząc się tym, że go nie zna. Kościół św. Franciszka jest ciemny i surowy. Trzeba przejść całą ogromną sień mroku, aby dotrzeć do chóru i jednego z największych cudów malarstwa wszystkich czasów.
Cykl czternastu fresków, Legenda Krzyża, malował Piero della Francesca między rokiem 1452 a 1466, a zatem w okresie swej pełnej dojrzałości. Temat zaczerpnięty jest z apokryficznej ewangelii Nikodema i ze Złotej legendy Jakuba de Voragine."-j.w.

"Sienę porównują do gwiazdy, bo rozłożyła się na pagórkach, poprzerywanych parowami, jakby na promieniach - pisał Kazimierz Chłędowski, rozpoczynając swoją książkę poświęconą miastu założonemu podobno przez synów Remusa. Siena jest bliska polskiemu czytelnikowi. Pisali o niej najwięksi: Herbert, Miłosz, Herling-Grudziński. Sieneńskie campo w kształcie muszli jest niby koncha złocista, znaleziona na brzegu morza przez dżina, niby muszla, z której u Botticellego rodzi się Wenus (Iwaszkiewicz). Bliski jest mi również fragment Notatników Alberta Camusa wybrany przez Joanną Guze: Kiedy będę stary, niech mi będzie dane znaleźć się po raz ostatni na tej drodze do Sieny, z niczym nieporównywalnej, i umrzeć tam w rowie, i niech dookoła mnie będzie tylko dobroć nieznanych Włochów, których kocham." - A.Szczuciński
"Radosne popołudnie w Pienzy. Miasteczko leży na uboczu, zapomniane. Muratow nazwał je cieniem miasta, nie chciał w nim zostać nawet przez kilka dni. [...] Na pustych ulicach Pienzy tańczy wiatr, zabawiając miasteczko przed snem. To właśnie w Pienzy zobaczyłem wyraźnie, że pisanie o Włoszech, o włoskich podróżach jest zdawaniem samemu sobie relacji z tego, co w życiu ważne, istotne, piękne. Robieniem notatek, szkicem do rysunku. Zapisami na marginesach cudzych dzieł." - A.Szczuciński 
"Arno, płynie tu już bliskie ujścia, majestatycznym prądem, przechodzi się przez most i zupełnie na końcu, w północno-zachodnim kącie miasta znajduje się ów jedyny w świecie kompleks urbanistyczny, owe koronkowe budynki rozstawione jak dziecinne zabawki na szmaragdowej murawie wielkiego trawnika. Są to baptysterium, katedra, krzywa wieża, wszystko stojące w harmonijnych interwałach, plac ograniczony jest murami Campo Santo. Kompozycja tak zharmonizowana, tak obmyślana, jak to stworzyć może jedynie przypadek." - tak Pizę widział J.Iwaszkiewicz.
"Wędrówka po San Gimignano należała do najmilszych wspomnień z moich podróży - bo jednocześnie były to wielkie odkrycia. Odkrycia spraw i rzeczy, które już na zawsze stawały się moją własnością. [...] Włóczyłem się naokoło San Gimignano w tym bardzo specyficznym pejzażu, między gajami oliwnymi, gdzie młode oliwki o płomienistych zakończeniach gałązek i wysokie, od połowy pnia dopiero opierzone czarnymi piórami cyprysy." - j.w.
"Przyjść na plac Signorii, usiąść na stopniach Loggii i spojrzeć na surową bryłę Starego Pałacu; dostrzec funkcjonowanie organizmu, jakim była Florencja, tworzącego i rzemiosło, i sztukę, i politykę, wielkość i pomyłki, moc i przemoc.[...] Na ulicach Florencji zobaczyłem, jak historia sztuki przemienia się w żywą materię." - W.Karpiński
"W dolinie wszystko wydawało mi się nowe, nieznajome i piękne. Przede wszystkim barwy ziemi, jakich dotychczas nie znałem. Przeważały brązy, od delikatnego beżu po ciemne, niemal czarne plamy. Pierwszy widok Toskanii różnił się od moich wyobrażeń. Wzgórza o łagodnych zboczach wyglądały tak, jak gdyby nieznany restaurator przykrył je grubo tkanym lnianym obrusem. Tylko gdzieniegdzie dumnie wyprostowane cyprysy i małe, poskręcane krzaki winorośli wprowadzały nieco zieleni." - M.Zagańczyk 
"Przystaję, aby nacieszyć się słońcem, popatrzeć na wzgórza, przypomnieć sobie chwile spędzone w podróży i na długo zaczerpnąć oddechu. Nigdy nie wiem, kiedy znów powrócę, co wydarzy się w przerwie między wyjazdami." - j.w.

Oto książki, z których zaczerpnęłam cytaty. Żegnam się z Toskanią, sączę chianti, czytam dalej...

24 komentarze:

 1. Napatrzyć się nie mogę na te zdjęcia... Po prostu piękne! :-) O miasteczku o nazwie Pienza nigdy wcześniej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Było mi tak dobrze! Piękno w czystej postaci. Pienza (Piusowe Miasto) - powstała zgodnie z projektem miasta idealnego. Była nadprogramowo, bo za wcześnie było, żeby lądować w hotelu. Okazało się, że wygraliśmy, bo mniej turystów, miasto urodziwe nad podziw, a na dodatek pachniało serami! Całe wystawy, setki gatunków i dodatków - pycha!

   Usuń
 2. Wspaniała fotograficzno-literacka przygoda. Kiedyś odwiedzę Toskanię. Ta kraina mnie przyzywa. Zazdroszczę wrażeń:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Też tęskniłam, bo poprzednim razem widziałam tylko Florencję, a wzgórza i doliny kusiły przez okna autokaru. Wrażenia pieczołowicie przechowuję w albumie, w sercu i ... w barku ;)

   Usuń
 3. Włochy przeżywa się wszystkimi zmysłami. Były, są i będą jeszcze długo inspiracją i dla pisarzy, dla artystów w ogóle, i dla podróżników o artystycznej duszy, czułych na piękno.
  Wspaniała wyprawa. Nie będę ukrywać - zazdroszczę :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Dokładnie tak jest. Włochy są wyjątkowo obudowane literacko. Jeszcze do niedawna do dobrego tonu należało tam być, by pokłonić się kulturze i zabytkom. Cudownie, że wielcy świata tego zostawili swoje wspomnienia. Oczarowanie trwa i niczego już nie pożądam. Pozdrawiam - opalona, uśmiechnięta, wypełniona wrażeniami po czuprynę :)

   Usuń
  2. Przyznam się że opisami Włoch, Iwaszkiewicz w Dziennikach oswoił trochę mój dystans do niego... Niestety jego wybory politycznie...,dlatego tylko Herling :) . Pozdrawiam z popołudniowo dusznej Brodnicy, chyba przed burzą :) . Mariusz

   Usuń
  3. ~ Pewnie z podobnych powodów tych cytatów Iwaszkiewicza u mnie jak na lekarstwo ;) Herbert wciąż nie do zastąpienia. Pozdrawiam z przedburzowego Podkarpacia :) Bogna

   Usuń
 4. Toskania jest piękna.
  Serdecznie pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Bezapelacyjnie! Ze smutkiem wracałam do kraju. Z tęsknot została mi jeszcze tylko Prowansja... Może dam radę ;) Czułe ciao ciao!

   Usuń
 5. Też zazdroszczę (ale oczywiście pozytywnie :)
  W kilku miejscach byłam przed wielu laty i pewnie już nie pojadę, więc chociaż zdjęcia obejrzę... wspominam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Z zazdrości wylęgają się takie podróże, doznałam tego uczucia...;) Nawet nie potrafię określić, co urzekło mnie najmocniej - widoki, zabytki, zapachy, smaki... Całokształt wart wspomnień:)

   Usuń
 6. To prawda - tam najbardziej urzeka całokształt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Długo czekałam, doczekałam się... Jestem szczęśliwa choć przez chwilę :)

   Usuń
  2. Ja mam dalekie wspomnienia i tak mi żal, że już tam nie pojadę. Nie jesteśmy w sytuacji japońskich, czy amerykańskich emerytów, a z kolei na dużą wygraną w totka nie mogę liczyć - jakoś nic nie wygrywam. W tej sytuacji cieszymy się z mężem, że to w myśl przysłowia "kto nie ma szczęścia w grze ..."
   Pozdrawiam z baardzo gorącego miasta, upały mam za darmo :)

   Usuń
  3. ~ Też będę tęsknić. Już tęsknię, ale ciekawość zaspokoiłam i teraz godzę się na literackie tropy, a jak przyciśnie, to YT albo Google-grafika ;)
   U mnie w tej chwili 37 stopni w cieniu, więc również bardzo, bardzo gorąco pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Jak to dobrze, że można czerpać piękne słowo i wzbogacać nim swoje wrażenia ...ładnie i zgrabnie to zrobiłaś łącząc swoje zdjęcia z tym co o pokazywanych miejscach pisali Co co się słowem parali....

  Z wielką przyjemnością zagłębiłam się w Twój post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Kiedyś tak połączyłam Grecję z Herbertem. Teraz też od Mistrza zaczęłam, a jak utonęłam w jego korespondencji, to zamówiłam kolejne tomy. Moje słowa przy tych gigantach to grafomania. Nie sposób oddać uroków Toskanii. Ale przecież byłaś we Włoszech, to wiesz :)

   Usuń
  2. Ja tylko w Rzymie i to w zasadzie trzy dni i na dodatek byłam całkowicie pozbawiona formy z powodu wcześniejszej grypy.

   Usuń
  3. ~ Tylko w Rzymie, ale to też trzy włoskie dni. Na tyle, by zatęsknić. Brak zdrowia doskwiera, dlatego jeżdżę, zagęszczam podróże, by zdążyć zobaczyć, ile się da. Potem będę przeglądać albumy i czytać, czytać...

   Usuń
 8. Piękna fotorelacja o charakterze literackim! Toskania i Prowansja to krainy Europy Zachodniej, do których chciałabym najbardziej pojechać... Jak Bóg da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Jeszcze Prowansja w marzeniach... Jak Bóg da :) Też zatęskniłam po literackich podróżach i jak widać - w słowach również można się zakochać...

   Usuń
 9. Marza mi sie toskanskie krajobrazy, tylko ciagle mi jakos nie po drodze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Zamarzyłaś, to już dobrze... Znów będą wakacje! A dziś proponuję zakup butelki chianti, fotel i Ferenc Mate na kolanach... Pozdrawiam cieplutko :)

   Usuń

Komentarze mile widziane.