DOM Z PAPIERUsobota, 14 października 2017

PIĘKNIE BYŁO ŻYĆ DLA PISANIA PRAWDY14 października 2017 roku mija pięć lat od śmierci pisarza… Janusz Krasiński wciąż zapomniany, zabijany ciszą. Jak głośno trzeba krzyczeć, żeby o nim Polska słyszała? Kolejne tomy powieści pojawiały się na rynku wydawniczym bez echa, a przecież zatroskanych Ojczyzną u nas wielu. Tymczasem niewiele ze współczesnych dzieł oddaje z taką siłą walkę o prawdę powojennych losów tych, którzy nie poddali się systemowi, jak pięcioksiąg Krasińskiego. Ostatni tom „Przełom” zawiera przejmujący obraz współczesnych zawirowań i lęk w czasie, który wydaje się nam być bezpiecznym, oswojonym. Jednak to on popchnął autora do tragicznego finału. Dlaczego? – tego możemy się domyślać po lekturze pentalogii. Bo Szymon Bolesta – główny bohater – to alter ego i bez trudu możemy poszukać analogii z przeżyciami Krasińskiego.
Jak przedstawił się sam autor?
„Jestem pisarzem. I choć odniosłem szereg sukcesów w kraju i poza jego granicami, pozostałem pisarzem niezbyt znanym. Mówię to nie z żalu niedocenionego twórcy, a jedynie świadom tego, iż grunt, na który padają moje słowa, nie wszędzie jest mi przychylny. Jeszcze wtedy, gdy odsiadując swój wieloletni wyrok, myślałem o napisaniu książki, w której dałbym prawdziwe świadectwo najlepszemu z systemów, nie wierzyłem, że będzie ona mogła ukazać się za mego życia i dla nienapisanego jeszcze rękopisu szukałem w wyobraźni głębokiej dziupli w starej wierzbie. Po wyjściu z więzienia i po zatrzymaniu mojej pierwszej książki przez cenzurę, długo dojrzewałem do napisania tego, o czym marzyłem w więziennej celi. Wreszcie napisałem, cztery tomy. Są, nawet pięknie wydane, tylko trudno dostępne, przemilczane. Piszą o nich nieliczni, za to wybitni krytycy. Kto przeczytał bodaj jeden z tego cyklu, domyśli się, komu tak niewygodna jest zawarta w nich prawda, choć nie szukałem w niej odwetu. A ta mała książeczka jest jedynie wspomnieniem mojej jakże niebezpiecznej drogi, którą dochodziłem do tego nie najlepiej przez wielu widzianego tematu.” – napisał w „Tabliczce chleba”.
Cóż ja mogę? Wołam, proszę, przypominam… Czytajmy i recenzujmy powieści Krasińskiego. Żeby na stałe zagościł w naszej pamięci.

5 komentarzy:

 1. Znam Krasińskiego z dwóch powieści i nie rozumiem, dlaczego czytelnicy nie sięgają po tego autora. Uganiają się za płytkimi czytadłami, a przegapiają znakomite książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Ja też żałuję ogromnie. Zasłona ciszy jest tak szczelna, że głos nie przebije jej ani z bloga, ani z fb... :(

   Usuń
 2. Ja już patrzyłam za tym cyklem, ale dostępne na Allegro są na razie tylko trzy z niego. Najtańszy w tym momencie jest "Przełom" i chciałam go kupić, ale jakiś błąd wystąpił. Ale obserwuję i wrócę do niej a później będę próbować zdobyć wcześniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Cieszę się, że zainteresowałaś się cyklem. :) Ja kupiłam całość bezpośrednio w Wydawnictwie "Arcana", tylko ostatni tom "Przełom" później. Pani (telefonicznie) była bardzo miła, poleciła mi jeszcze inne, ważne tytuły. Powodzenia, Aniu! Pozdrawiam złotojesiennie :)

   Usuń
  2. I ja Cię pozdrawiam Bogusiu ....

   Usuń

Komentarze mile widziane.