DOM Z PAPIERUsobota, 12 maja 2012

oTAGowany dom z papieru

Bibliofilka przesłała mi wirusa i muszę działać, żeby móc czytać i mieć co czytać. Zniknąć? Co to, to nie.
Linia obrony to odpowiedzi na pytania. Szybko, szybko, książki czekają...

1. Książka, która zmieniła Twoje nastawienie do życia.
Myślę, że nie była to jedna książka, ale seria. Czasy chmurne i durne zdominowane były przez  książki podróżniczo-przygodowe. One były ze mną, odpowiadały na wszystkie pytania, uczyły odróżniania dobra i zła, trwania przy ideałach, wskazywały wartości. Autorzy zaczytania dawno temu to Karol May i jego Winnetou, Old Shatterhand.  Ale był też "polski Karol May" - Wiesław Wernic, a z jego doktorem Janem i znającym Indian Karolem Gordonem przegalopowałam prerię, szukając słońca Arizony, szeryfa z Fortu Benton i podpalając trawę, przeżyłam pożar prerii. Był też ze mną Arkady Fiedler. Znam na pamięć każdą scenę z Johnem Boberem, który tak zaprzyjaźnił się ze szczepem Arawaków, że stanął na czele, by walczyć przeciw białym ("Wyspa Robinsona" i "Orinoko"). Nie może tu braknąć serii Tomków Szklarskiego, z którymi uczyłam się świata.

2. Książka, która tak bardzo Ci się nie spodobała, że ją odłożyłaś.
Wirginia Woolf -  Dziennik mnie usypiał. Dałam jej kolejną szansę w postaci Widoków Londynu. Drugie podejście zakończyło się fiaskiem. Doczytałam (chyba!) Panią Dalloway po obejrzeniu filmu "Godziny".

3. W której książce przeczytałaś pierwszy raz opis jakiejś sceny erotycznej?
Z mroku pamięci wyciągam Raz w roku w Skiroławkach. Pewnie nie był to pierwszy raz, ale wypieki pamiętam.

4. Cytat, który mógłby wisieć nad Twoim łóżkiem.
Na biurku mam cały czas pasek z cytatem: Umiesz liczyć, licz na siebie.
A książkowy? Książki kupuję, zbieram, czytam, nawet je piszę i zanadto kocham, aby zbywać je aforyzmami. (Julian Tuwim)

5. Szlachetny d'Artagnan, nieokrzesany Bohun, hulajdusza Grek Zorba czy prostolinijny, twardo stąpający po ziemi Bogumił Niechcic z "Nocy i dni" - który zdobyłby Twoje serce?
Bogumił Niechcic do momentu, w którym zdradził Barbarę. To może niech będzie Zorba. Po zdradzie chociaż Grecja by mi została.

6. Jane Eyre, Barbara Niechcic, Ania Shirley czy Scarlett O'Hara - która z bohaterek mogłaby zostać Twoją przyjaciółką?
Nie rozumiem zachwytów nad Anią. Miłe dziewczę, ale chyba zagadałaby mnie na śmierć. A z przyjacielem chciałabym też pomilczeć. Co do Scarlett - podobała mi się w wersji filmowej, ale gdy w powieści przeczytałam o pozostawieniu synka w czasie wojny, cała sympatia do niej wyparowała i zaczęłam kibicować Rhettowi, żeby znalazł kobietę godną siebie. Zatem... - Barbara. Przynajmniej byśmy się nie nudziły.

7. Ulubiony kryminał to...
Mało czytam, więc zostaje Ziarno prawdy Zygmunta Miłoszewskiego. Może i najlepszy.

8. Fantastyka - tak, nie, zdecydowanie tak, zdecydowanie nie czy czasmi?
Zdecydowanie nie.

9. Ulubiona ekranizacja to...
Znowu Noce i dnie, ale jak się nie chodzi do kina i nie ogląda telewizji, to co mam napisać? No przecież jeszcze Nad Niemnem!

10. Książka, którą na pewno kupiłabyś swojemu dziecku?
Wojciech Widłak i jego cudna seria Pan Kuleczka.

11. Jesteście zwolenniczkami kawy czy herbaty? I jakiej konkretnie?
Tylko kawa. Czarna, gorąca, słodka. LaVazza - jestem jej wierna od lat. A jeśli podana w eleganckiej porcelanie, to maksimum przyjemności. Jeśli jeszcze z książką, to szczyt marzeń.

Jutro zapraszam na małą czarną i moje spotkanie z MYŚLI-WSKIM.

Za zaproszenie do zabawy dziękuję Bibliofilce.:) Nie wyznaczam już nikogo, bo pewnie wszyscy oTAGowani. Moją głowę zaprząta już następny post...

10 komentarzy:

 1. Zatem Ciebie też znużyła Virginia Woolf:) Przypomniałaś mi, że też uwielbiam ekranizacje "Nad Niemnem" oraz "Nocy i dni". Miła ta zabawa, bo dzięki niej trochę się nawzajem poznajemy. Czekam na obiecane spotkanie przy kawie z Myśliwskim!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ A ja miałam podać "Pożegnanie z Afryką", ale wyszłaby kalka kompletna. Zdziwiona byłam ilością takich samych wyborów:)
   A w zabawach biorę udział właśnie z tego powodu. Naprawdę troszkę nas tam widać. Wczorajsze spotkanie mnie oczarowało. Trudno mi pisać, bo nie zdążyłam na część oficjalną, ale najważniejsza - czyli autograf - jest! Jutro c.d.

   Usuń
 2. Nie mogę uwierzyć, że wszyscy kojarzą pierwszą stronę erotyczną. Ja za Chiny nie pamiętam żadnej konkretnej! I większość z tego co widzę wybiera Bogumiła - mi się zdecydowanie bardziej podoba Bohun :) Choć na męża faktycznie Bogumił najlepszy - i takiego mniej więcej mam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ No proszę, szybko doszłyśmy do wniosku, że Bogumił to dobry materiał na męża, a Bohun na kochanka. O dwa w jednym raczej trudno. O literaturze myślę oczywiście.
   Scen erotycznych może i szukałam wcześniej, ale grzeczna byłam i nie pamiętam. Ale tematy! Jeszcze mi tu zagubiona młodzież wejdzie i skomentuje, jak to się zdarzyło u Guciamal. Nadal grzecznie macham papa i pozdrowienia ślę:)

   Usuń
 3. WOW! Ale biblioteczka - robi wrażenie ogromnie :)
  I zgadzam się z Tobą, że Bogumił to dobry materiał na męża, a Bohun na kochanka ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Biblioteczka prawie ta sama, co u góry, tylko książki w podwójnych rzędach zaczynają się dusić. A najbardziej cieszą mnie te nieprzeczytane, co nowe światy zapowiadają.
   Co do kochanka i męża - jak inaczej mogą wybrać doświadczone życiem kobiety?:)

   Usuń
 4. A Twoją wypowiedź o kawie, to mogłabym sobie powiesić nad łóżkiem - też jako cytat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Według Dalajlamy jaka kawa, taki seks. Teraz pomyśl o kimś, kto prosi rozpuszczalną, jeszcze rozcieńczoną mleczkiem. Co on wie o kawie? :)))

   Usuń
 5. Zapatrzyłam się na regał z książkami:), piękny księgozbiór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Zawsze marzyłam, by zamieszkać w bibliotece. Gdy kolejno wyprowadzały się dzieci, zostawiały przestrzeń, którą wypełniam stopniowo książkami. To teraz moje życie. Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń

Komentarze mile widziane.