DOM Z PAPIERUsobota, 4 czerwca 2011

Lista książek o książkach

Chwila zadumy. Przebiegam wzrokiem po półkach. Stoją w rządku, przytulają się. Inne rozpierzchły się, bo mają więcej miejsca lub tego samego autora. Oprócz książki Łysiaka, na którą mam dopiero chrapkę, czytaj - zbieram fundusze. Myślę, że lista to dobry początek, żeby zastanowić się nad wyborem do wyzwania. Polecam, bo przekrój szeroki.


Książki o książkach – moja lista:
- Diane Setterfield – Trzynasta opowieść
- Geraldine Brookes – Ludzie księgi
- J.C.Carriere, U.Eco – Nie myśl, że książki znikną
- Umberto Eco – O bibliotece; Imię róży
- C.M. Dominquez – Dom z papieru
- M.A.Shaffer, A.Barrows – Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych  Obierek
- Maria Pruszkowska – Przyślę Panu list i klucz; Życie nie jest romansem, ale…
- N.H.Kleinbaum – Stowarzyszenie Umarłych Poetów
- Anonim – Księga bez tytułu
- Jennifer Lee Carrell – Szyfr Szekspira
- Alexander Pechmann – Biblioteka utraconych książek
- Anatol France – Zbrodnia Sylwestra Bonnard
- Elizabeth Kostowa - Historyk
- Daniel Pennac – Jak powieść
- Jean-Pierre Ohl – Pan Dick, czyli dziesiąta książka
- Jasper Fforde – Skok w dobrą książkę
- Ray Bradbury – 451 Fahrenheita
- Alan Bennett – Czytelniczka znakomita
- Julian Sanchez – Antykwariusz
- Sam Savage – Firmin
- Teresa Monika Rudzka – Bibliotekarki
- Mikkel Birkegaard – Biblioteka cieni
- Andrzej Dobosz – Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia
- Pierre Bayard – Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?
- Anne Fadiman – Ex libris
- Stanisław Stochel – Ksiąg jestem niesyty
- Laura Kalpakian – Klub Wspomnień
- Thomas Wharton – Salamandra
- Jean-Marie Laclavetine – Przeklęta pierwsza linijka
- Jan Tomkowski – Zamieszkać w bibliotece
- Małgorzata Musierowicz – Frywolitki
- John Colapinto – Autor kontra autor
- Małgorzata Łukasiewicz – Rubryka pod różą
- Arturo Perez-Reverte – Klub Dumas
- Zuzanna Rabska – Moje życie z książką
- Ludwik Gocel – Przypadki jej królewskiej mości książki
- Scarlett Thomas – Koniec pana Y
- Kataryn Stockett – Służące
- Marcin Wilk – W biegu… Książka podróżna
- Mikołaj Łoziński – Książka
- Waldemar Łysiak – Empireum
- Walter Moers – Miasto Śniących Książek
- Wisława Szymborska – Lektury nadobowiązkowe
- Bernhard Schlink – Lektor
- Elias Canetti – Auto da fe
- Marcus Zusak –  Złodziejka książek
- Aleksander Kościów – Świat nura
- Carlos Ruiz Zafon – Cień wiatru

39 komentarzy:

 1. Wow, pojechałaś po całości. I wszystko to chcesz na to wyzwanie zaliczyć? Podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja równiez podziwiam,piękna biblioteczka :)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fiu fiu ale zestawik zacny. Oj zacny, zacny:) Od siebie dorzucam "Czytadła" Osieckiej.Coś mi się kołacze jeszcze po głowie ale nie mogę zlokalizować tego kołatania i zamienić w myśl jakąś konkretną tzn. tytuł:) Pozdróweczka:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ~Kasiu, ja to wszystko już prawie zaliczyłam! Książki o książkach nie stoją w kolejce. Teraz liczę na podzielenie się opiniami i nowe tytuły podawane przez innych maniaków czytania. Mówiłam już, że to ukochane książki, ukochana półka i ukochane wyzwanie:):):)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię Twojego bloga, znacznie się rożni od pozostałych i lubi patrzeć na ściany z książkami i aniołami

  OdpowiedzUsuń
 6. ~Evito, witam w papierowym domu. Zajrzałam na Twojego bloga i odezwę się, bo coś tam też czytałam. Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 7. ~Papryczko, dzięki za podpowiedź i czekam na jeszcze. Takich książek nigdy dość! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ~Piotrze, tak miło!:)))
  Książki przypominają mi o tym świecie, a anioły o tamtym. Gdzieś w środku ja...
  Ale dosyć o mnie! Trzymam kciuki za Twoją książkę i chętnie postawię ją na półce.
  A jeszcze z dedykacją serdeczną autora! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. ~Bibliofilko, tyś to uczyniła! Dzięki!!!:)
  Jak pomyślę, że będzie teraz tylu chętnych do kupna, to jakie ceny będą na allegro?

  OdpowiedzUsuń
 10. W "Ex librisie" Fadiman była taka wewnętrzna lista, rozszerzona przez Gondowicza. Wpadła mi tam w oko "Komedia książki" węgierskiego autora. Mam wrażenie, że kiedyś to czytałam (przynajmniej fragmenty) i chętnei bym sobie powtórzyła.
  Może znajdziesz na tej liście coś jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
 11. ~Izuś, dzięki za uzupełnienie. Na to właśnie liczyłam, zamieszczając listę. Przecież tu mamy specjalistów - samą śmietankę blogów! Zaglądam do książki Fadiman i w dopowiedzeniach mamy informację o pozycjach wydanych w języku polskim. Główną blokadą jest też dostępność. Na pozycję "Książki i ludzie" B.Łopieńskiej poluję od kilku miesięcy! Wklepuję codziennie - podkreślam - co-dzien-nie! na allegro i nic! Za to zamieściłam wspomnianego w "Ex librisie" Dobosza "Pustelnika...". Dobre i to.:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sporo tego :) "Zbyt głośna samotność" Hrabala też by się chyba w tę tematykę wpisała - główny bohater i narrator zarazem jest pakowaczem makulatury, z miłości do książek odratowuje je i zanosi do domu. Wielki, ciężki regał nad łóżkiem wisi nad nim niczym kat stojący z mieczem nad skazańcem... A jeśli tak, to i "Nagi sad" Myśliwskiego może i by się załapał - jego narrator też porusza temat książek, a stosunek do nich ma dość specyficzny. Zastanawiam się jeszcze, jak zaklasyfikować te bardziej literaturoznawcze pozycje, o konkretnych pisarzach i ich dziełach, czy jeszcze się tu zmieszczą czy raczej już nie? Z tego co wiem, Umberto Eco też sporo takich napisał - mnie na przykład strasznie ostatnio kusi "Sześć przechadzek po lesie fikcji" (takie nazwiska! Poe, Flaubert, Kafka, Dumas, Joyce). Ale idąc tym tropem to i "Wykłady o literaturze" Nabokova by podeszły... Chyba błądzę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. ~Naio, lista się wydłuża! I cudnie!
  Nabokov z "Wykładami..." zmieścił się jeszcze na górnym zdjęciu. Też się zastanawiam, czy dokładać do listy wszelkie rozmowy z pisarzami, wykłady, ale żeby nie pójść w zakątek literaturoznawczy. Może poloniści mają dość, a innych to nie zainteresuje. Jednak to nasze listy, nasze wyzwanie, a jak będzie więcej, to będzie w czym wybierać. A Eco "Sześć przechadzek..." poszukam. Dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 14. ładna lista:)pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 15. ~Montgomerry, lista apetyczna, a jak się rozrasta! Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem pod wrażeniem ilości książek o książkach. Bardzo ciekawe zestawienie, skorzystam z kilku pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 17. ~Virginio, witam i polecam. Książek o książkach nigdy dość! Obawiam się, że to nie koniec, bo wyzwanie dopiero ruszyło, a ja zamówiłam już cztery kolejne lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Imponująco długa bibliografia :) Spisuję prawie całą listę, bo jedynie kilka czytałam ( Moersa,Zafona, Savage), aż wstyd się przyznać, że jedynie tyle, ale teraz mam większą motywację do poznania kolejnych tytułów :) Ja także muszę zacząć zbierać fundusze na to wyzwanie.
  Książkowcu dziękuję za szczerą opinię o Picoult, odpowiedziałam Ci na moim blogu. Miło mi, że mamy podobne opinie w tak ważnej kwestii. Czekam na Twoje recenzje, zamierzasz wyciagnąć je z raptularza i opublikować tutaj?

  OdpowiedzUsuń
 19. ~Anetko, ja też myślałam, że lista porządna. Teraz myślę - ile mi książek brakuje! Jeszcze szkoła, potem krótki wyjazd i... zasiadam! To będzie piękny czas:)))

  OdpowiedzUsuń
 20. trafiłam tutaj pierwszy raz i od razu wpadłam na tą listę :) aż mnie to zmotywowało, bo nie czytałam zbyt wielu książek z tej listy, i jeszcze muszę dodać, że masz przepiękną biblioteczkę, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. ~Witaj, Magdo, w papierowym domu. Ja już kiedyś byłam u Ciebie, nawet motto spisałam. Dużo nas łączy - startowałyśmy z blogowaniem w lutym, jesteśmy z Podkarpacia i kochamy poezję księdza Twardowskiego (miałam dopiero co notkę), że nie wspomnę o miłości do książek. Pocieszę Cię, że też jeszcze parę książek z listy przede mną, a lista się rozrasta. Na nudę w tej kwestii narzekać nie można. Dziękuję za miłe słowa i zapraszam ponownie.:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam jeszcze pytanie co do Twojego komentarza u mnie. Co to jest naprotechnologia? Nigdy o tym nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 23. ~Anetko, naprotechnologia to naturalna metoda leczenia niepłodności przeciwstawiana in vitro. Mało się o niej mówi, bo po co? Pierwszy raz o niej usłyszałam właśnie z kręgów katolickich. Ma bardzo wysoką skuteczność, a przy tym nie giną zarodki. "Oświecona" jestem od czasu obejrzenia "Eugeniki" i stosunek do in vitro mam już jednoznaczny i niezmienny. Trzeba mówić wszem i wobec, bo ludzie myślą, że nie mają alternatywy. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Zawitałam po raz pierwszy i myślę, że już pozostanę.
  Bardzo podoba mi się Twoja biblioteczka (mam na myśli to zdjęcie na górze).
  Lista jest imponująca i jak widać bardzo się rozrasta. Ja bardzo wielu książek nie czytałam, więc pozwolę sobie na skorzystanie z Twoich sugestii.
  Czytałam też Twoje wypowiedzi u Anety i całkowicie się z nimi zgadzam. Co do naprotechnologii, to mam swoje zdanie na temat braku jej popularności. Myślę, że jest to związane z pieniędzmi. Na zapłodnieniu in vitro zarabia mnóstwo ludzi i mam wrażenie, że informacje o skuteczniejszej i tańszej metodzie popsułyby im szyki. To jest oczywiście moje prywatne zdanie na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 25. ~Witaj, Balbinko, w moich papierowych progach. Miło, że mnie znalazłaś. Bloga Anety obserwuję od paru tygodni i cieszę się, że mamy podobne poglądy w kontrowersyjnych (dla niektórych) sprawach. Lubię nazywać rzeczy po imieniu i nabieram śmiałości, żeby wyrażać swoją opinię, choćby bardzo różniła się od ogółu.
  Co do listy, to chyba nie ma tu ani jednej książki, której bym nie poleciła. Prawie wszystkie przeczytałam, ale chętnie wrócę po wspomnienia. Będę zaglądać do Twojego Zakątka:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Dziękuję za słowa wyjaśnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 27. ~Anetko, dobre słowa rozsiewaj wzdłuż i wszerz.:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Imponująca półka!!! Mimo że uwielbiam książki o książkach, to jednak niewiele z nich udało mi się przeczytać. Dlatego na pewno skorzystam z Twojej listy:)
  Zauważyłam też, że nie ma na niej
  książki Calvino Italo pt. "Jeśli zimową nocą podróżny". Trudno ją zdobyć, bo ostatnie wydanie pochodzi z 1989 roku, ale pdf-a w sieci udało mi się znaleźć. Oto cytat z tej powieści (w przekładzie A. Wasilewskiej):

  "Przybierz najwygodniejszą pozycję: usiądź, wyciągnij nogi, połóż się, zwiń się w kłębek.
  Połóż się na plecach, na boku, na brzuchu. Usiądź na krześle, na kanapie, w fotelu na biegunach, na
  leżaku, na pufie. Na hamaku, jeśli masz hamak. Połóż się, oczywiście, na łóżku albo do łóżka. Możesz
  nawet stanąć na głowie, w pozycji jogi. Z książką do góry nogami, rzecz jasna".:):):)

  Niesamowicie miło na Twoim blogu:)

  OdpowiedzUsuń
 29. ~ Beatko, to moje ulubione książki. Miałam nawet zamiar kompletować wszystkie okołoksiążkowe, ale się poddałam, bo trochę normalnym wypada być. Calvino mam na liście, ale odkąd pojawiła się na którymś z blogów recenzja, allegro szaleje. Za "Niewidzialne miasto" jest ok. 70 zł, a "Jeśli zimową porą..." nawet nie da się sprawdzić. Fragmencik bardzo apetyczny, w sam raz dla mnie! Będę pilnować.
  Oj, moje biedne książki! Tak mam dla nich mało czasu... Jeszcze tydzień...
  Pozdrowienia z zaprószonego śniegiem Podkarpacia:))

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo ładny zestaw. :-)
  Przeczytałam uważnie, bo sama najbardziej lubię książki o książkach i też mam ich sporo. Parę tytułów z Twojej listy spisałam sobie i będę szukać w księgarniach i antykwariatach. :-)
  Spojrzałam też na moje półki i troszkę jeszcze znalazłam, więc kilka z nich podaję, może Cię zainteresują...

  - Umberto Eco – "Wyznania młodego pisarza", "Magiczna biblioteka Bibbi Bokken" (podaję na wszelki wypadek, bo ładnie pasuje, ale nie wiem, czy Cię to zainteresuje, to książka raczej dla nastolatków)
  - "Książka w życiu pomaga. Aforyzmy, myśli, sentencje i przysłowia". Opracował Kiejstut R. Szymański
  - Matthew Pearl – "Klub Dantego", "Cień Poego", "Zagadka Dickensa"
  - Michael Ende - "Nie kończąca się opowieść"
  - Sandra Petrignani – "Domy pisarek"
  ...

  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 31. ~ Paren, witaj w papierowym domu:)
  Od czasu opublikowania listy co nieco dokupiłam. Z Twojej listy mam teraz:"Magiczną bibliotekę B.B.", "Cień Poego", "Klub Dantego" i "Domy pisarek". Zaiste, balsam dla duszy, gdy dotykam książek o książkach. Te mi najbliższe. Tylko książkoholik zrozumie drugiego biedaka. Serdeczności na przedwiośniu ślę:)

  OdpowiedzUsuń
 32. Miło mi. :-)
  Tak, książki o książkach i osobach, które lubią czytać to balsam dla duszy. Poza książkami zbieram też aforyzmy i sentencje o książkach i czytaniu i mam już całkiem pokaźny, wciąż powiększany zestaw.
  Pozdrawiam Cię serdecznie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 33. ~ Paren, jeśli zbierasz sentencje, to polecam maleńką, ale "bogatą" książeczkę "Ksiąg jestem niesyty". To aforyzmy o książce zebrane przez Stanisława Stochela. Stąd wzięłam moje motto na blogu. No i kilka miesięcy temu książkomaniacy na FB skrzyknęli się i opracowali elektroniczną wersję książeczki z mottami, cytatami. Też trzymam gdzieś. O, trzeba by wydrukować, bo bardziej wierzę w papier niż w elektronikę. Pozdrowienia z Podkarpacia:)

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo dziękuję za podpowiedź, poszukam tej książeczki. Natomiast do tego zestawu z FB nie dotrę, bo moje konto tam jest "martwe". Sporo sentencji mam jednak zebrane w biblionetkowej czytatce i tam na bieżąco dopisuję to, co sama znajdę oraz to, co ktoś mi podpowie.
  Pozdrawiam Cię ze słonecznego (wreszcie) i ciepłego Poznania. :-)

  OdpowiedzUsuń
 35. ooo a w zestawie widzę bardzo dobrego Bradbury'ego... A ktoś tu mówił, że SF nie czytuje i że to barachło. Są tam naprawdę dzieła wielkie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Ten autor w każdym rankingu znalazłby się w pierwszej dziesiątce. Książka ponadczasowa. Nie mogę wyjść ze zdumienia, że Bradbury przed laty już wiedział, co stanie się ze społeczeństwem. Właściwie przeraża ta wizja. Często wspominam, że czytam wszystko, choć nie wszystko obdarzam jednakowym uczuciem, nie o wszystkich lekturach też piszę. Najgorsze zostają w raptularzu. Czasem książka jest pretekstem do rozwinięcia tematu, jak np. po lekturze "Dobranych" (też SF!) przeszłam do eugeniki. Cieszę się, że dotarłeś aż tutaj:D

   Usuń
 36. Jest to stara lista, od 2011 roku ukazało się kilka bardzo dobrych publikacji z tematu "Książki o książkach". Widocznie autor bloga słabo czytał przez ostatnie 5 lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Ależ to lista z 2011 roku! Chyba autor komentarza bardzo słabo czyta... Poza tym najbardziej kocham książki z Dwudziestolecia i wcale mi nie przeszkadza data ich publikacji. Nawet wręcz przeciwnie. Dobre pozycje się nie starzeją. Życzę udanych zakupów w Empiku!

   Usuń

Komentarze mile widziane.