DOM Z PAPIERU



niedziela, 21 lutego 2016

KANON PATRIOTYCZNYCH LEKTUR

Film zawiera listę pięćdziesięciu ważnych książek, które powinien znać każdy Polak. Zestaw jest subiektywny i otwarty. W komentarzach mile widziane własne propozycje. Oglądaj - udostępniaj!

8 komentarzy:

  1. Zacznijmy od klasyki, żeby Rej nie kojarzył się z Greyem:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ~ Dziś to już niczemu się nie dziwię ;) Może być i Sienkiewicz - dla licznych też terra incognita...

      Usuń
  2. Ja bym do tego dodała Stefana Żeromskiego.
    Dla wielu młodych Żeromski jest nie znany.
    Pozdrawiam:)*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ~ Oj, o Żeromskim pisałam krytycznie :( Wprawdzie walczył o Ojczyznę, ale szedł zawsze pod czerwonym sztandarem. http://dom-z-papieru.blogspot.com/2014/05/zawsze-pod-czerwonym-sztandarem.html

      Usuń
  3. Niełatwa to literatura.
    Mam tylko trzy z książki z Twojego kanonu , w tym dwie już czytałam. Srokowskiego poznałam, ale nie za przyczyna tej książki.
    Nic nie proponuję, bo nie czuję się kompetentna, ale ciekawa jestem co sądzisz o Odojewskim.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ~ Odojewskiego cenię, czytałam - to u niego poznałam pierwszą literacką wersję katyńskiej zbrodni. Wiem, że miał niechlubny epizod w swoim życiorysie, ale i tak wart lektury.
      Aniu, wybór tych pięćdziesięciu pozycji był arcytrudny! W końcu dzieliłam tak po 2-3 związane z tematem, np. o kresach, o łagrach, o wyklętych, o pięknie kraju... Nigdy taki kanon nie będzie kompletny ani obiektywny. I tak jestem dumna, bo się podjęłam, a mam nadzieję, że jeśli nie poszczególne tytuły, to chociaż autorzy zostaną zapamiętani i dalej czytelnicy będą szukać sami. Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam najmilej :)

      Usuń
    2. Dziękuję Autorce za miłe sercu przemyślenia i wiadomości np. te o Annie Anders.
      Do kanonu dodałabym KONIECZNIE Karolinę Lanckorońską "wspomnienia wojenne" i Mieczysława Jałowieckiego "Na skraju Imperium". A dla ochotników (bedzie wielu bo wspomnienia pisane świetnie) "Wolne miasto' i"Requiem dla ziemiaństwa" pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
    3. ~ Witaj, Muśko, w papierowym domu:) Starałam się dobrać po dwie/trzy książki reprezentatywne, bo np. o wojennej zawierusze albo o łagrach chciałabym wrzucić tu kilka półek. Lanckorońską mam i też zasługuje na kanon. Za pozostałe podpowiedzi dziękuję i dopisuję. Szczególnie za "Requiem dla ziemiaństwa", bo zagłada tej grupy bardzo mnie boli tym bardziej, że przyczynili się do tego jej synowie (chociażby Gombrowicz). Serdeczności ślę!

      Usuń

Komentarze mile widziane.