DOM Z PAPIERUsobota, 28 lipca 2018

We mnie jest płomień, który myśli...


28 lipca 2018 r. mija 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta - "jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd".
"W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad  przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" - napisano w uchwale.
Podkreślono w niej, że Herbert wprowadził do polszczyzny wiele zdań "budujących naszą tożsamość i wyobraźnię", z których najważniejsze brzmi: "Bądź wierny Idź". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu Jego twórczości, ustanawia rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta" - zaakcentowano w uchwale.

6 komentarzy:

 1. Dobrze, że go uczczono.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Zasługuje jak najbardziej. Właśnie czytam dwutomową biografię poety (autor-Franaszek) i choć się zżymam za narzucanie własnych poglądów i mówienie za Herberta, ale to i tak ogrom wiedzy, cytatów... Podzielę się opinią, ale to niemal dwa tysiące stron. Powolutku. Kłaniam się pięknie, Anuś :)

   Usuń
 2. Dobry wieczór!
  Piszę w sprawie współpracy. Chciałabym prosić serdecznie o zareklamowanie mojej II edycji przedwojennego konkursu literackiego „Już nie zapomnisz mnie”, który właśnie wystartował (jest on związany z dwudziestoleciem międzywojennym, ale każdy może wziąć udział zarówno miłośnicy starego kina, jak i te osoby, które lubią pisać opowiadania). W zamian mogę dodać Pani bloga u siebie w dziale „Współpraca”.
  https://przedwojenny-konkurs.blogspot.com
  Podsyłam grafiki reklamujące konkurs: https://przedwojenny-konkurs.blogspot.com/2018/10/bannery-konkursowe-ii-edycja.html
  Niech pamięć o przedwojennych artystach trwa, a osoby lubiące pisać – doskonalą swoje pióro pisarskie.
  Ślę pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog, gratuluję pomysłu i czekam na kolejne wpisy :) Wspaniale Pani nazwała literaturę prawą "prawa strona literatury" bardzo mi się to podoba. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~ Witam w "papierowym domu" i dziękuję za ciepłe słowa. Tym bardziej ważne, bo spod literackiego pióra wyszły. "Świerszcze..." w czytaniu i są wspaniałą odskocznią od mojej patriotyczno-martyrologicznej tropy. Postaram się napisać opinię, tylko ten czas, który wciąż chcę dogonić... Serdeczności od Lasowiaczki :)

   Usuń
 4. doskonały blog, warty przedyskutowania.... Pozdrawiam i do zobaczenia, Adam z Nowej Dęby :))))

  OdpowiedzUsuń

Komentarze mile widziane.